Czy fluor z pasty jest szkodliwy? Wyjaśniamy wątpliwości

Fluor jest minerałem, który występuje naturalnie w wielu rodzajach wody pitnej. Można go również znaleźć w produktach spożywczych, takich jak herbata i niektórych owocach. Większość fluorków znajdujących się w wodzie pitnej pochodzi z naturalnych źródeł, takich jak góry czy oceany. Istnieją jednak także sztuczne źródła fluoru.

W większości przypadków fluorki nie są szkodliwe. W rzeczywistości udowodniono, że pomaga on chronić zęby przed próchnicą i ubytkami próchniczymi, hamując rozwój niektórych bakterii, a w razie potrzeby usuwając nawet ich zewnętrzne warstwy. Należy pamiętać, że nie wszyscy reagują na fluor w ten sam sposób, dlatego u niektórych osób spożycie zbyt dużej ilości tego pierwiastka może wywołać szkodliwe skutki. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym, czy fluor jest szkodliwy, czy nie.

Co to jest fluor?

Fluor to minerał, który występuje naturalnie w wodzie, owocach, warzywach i niektórych herbatach. Może być również dodawany do wody pitnej. Fluor jest obecny w ilościach śladowych: około 0,00004% wody/żywności zawiera fluor. Fluor to toksyczny alkaloid, który jest składnikiem pasty do zębów i płynów do płukania jamy ustnej.

Pasta do zębów jest fluorkowa, ponieważ zawiera tę substancję, która występuje również w roślinach, zwierzętach i u ludzi. Fluor jest minerałem, który występuje naturalnie w wielu rodzajach wody pitnej. Można go również znaleźć w żywności, np. w herbacie i niektórych owocach. Większość fluorków znajdujących się w wodzie pitnej pochodzi ze źródeł naturalnych, takich jak góry i oceany. Istnieją jednak także sztuczne źródła fluoru.

Czy fluor w paście do zębów jest naprawdę bezpieczny?

Pasta do zębów, której używasz, może zawierać fluor lub nie. Być może zastanawiasz się, czy fluor w paście do zębów jest naprawdę bezpieczny? Niestety, zawartość fluoru w paście do zębów może być różna, co sprawia, że trudno jest dokładnie określić, co wprowadzasz do swojego organizmu. Dlatego ważne jest, aby czytać skład pasty do zębów.

Jeśli wśród składników znajduje się fluorek sodu, najprawdopodobniej jest on bezpieczny. Ogólnie rzecz biorąc, pasta do zębów z fluorem może być bezpiecznie używana przez dzieci w wieku od 2 lat, nastolatków i dorosłych. Istnieją jednak pewne środki ostrożności. Należy uważać, aby nie połknąć zbyt dużej ilości pasty do zębów, ponieważ może to prowadzić do komplikacji zdrowotnych.

Jak działa pasta do zębów bez fluoru?

Istnieje coraz większe zaniepokojenie ilością fluoru spożywanego przez społeczeństwo. W związku z tym konsumenci coraz częściej poszukują past do zębów bez fluoru. W niektórych przypadkach pasta do zębów bez fluoru zawiera sorbitol, ksylitol, glukonolakton, cytrynian sodu, cytrynian potasu, benzoesan sodu i laurylosiarczan sodu.

Najpopularniejsze rodzaje past do zębów to pasty wybielające, które zawierają substancje ścierne, takie jak krzemionka i fluorek sodu, pomagające usuwać płytkę nazębną i przebarwienia z zębów. Pasty do zębów z fluorem mogą być stosowane zamiennie z wybielającymi pastami do zębów, o ile nie zawierają szkodliwych składników.

Czy fluor jest szkodliwy

Fluorki w wodzie z kranu

Należy pamiętać, że fluor jest dodawany do wielu źródeł wody pitnej w celu zapobiegania próchnicy zębów. Według danych Centers for Disease Control and Prevention przeciętny Amerykanin spożywa dziennie około 0,7 mg fluoru z wody pitnej, pasty do zębów i innych źródeł. Taka ilość jest wystarczająca, aby zapobiec próchnicy u większości ludzi.

Jednak zbyt duża ilość fluoru może zaszkodzić zębom. Nadmiar fluoru może zwiększyć twardość zębów i uniemożliwić im wytworzenie zdrowej warstwy, która chroni je przed ubytkami.

Kiedy fluor jest szkodliwy?

Istnieją dwa przypadki, w których fluor jest szkodliwy: spożywanie zbyt dużej ilości fluoru oraz narażenie na zbyt dużą ilość fluoru, gdy nie powinien on występować. Spożycie zbyt dużej ilości fluoru może uszkodzić zęby i opóźnić ich rozwój. W rzeczywistości spożywanie dużych ilości fluoru w dzieciństwie może mieć wpływ na zęby w wieku dorosłym. Narażenie na wysokie stężenie fluoru, gdy nie powinien on występować, również może być szkodliwe.

Nadmiar fluoru może pojawić się w organizmie na kilka różnych sposobów: poprzez picie zbyt dużej ilości wody z fluorem, spożywanie zbyt dużej ilości pasty do zębów zawierającej fluor lub narażenie na zbyt dużą ilość fluoru, gdy nie powinien on występować. Zbyt duża ilość fluoru może być szkodliwa, zwłaszcza jeśli spożywa się go, gdy nie powinien być obecny w organizmie.

Objawy przedawkowania fluoru to:

  • bóle mięśniowe i kostne;
  • ogólne osłabienie;
  • kaszel i katar;
  • wzmożona senność;
  • skostnienia i zwapnienia;
  • zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej;
  • zapalenia i problemów z dziąsłami.

Czy fluor jest szkodliwy? Podsumowanie

Dentyści są zgodni, że korzyści płynące ze stosowania fluorkowych produktów do higieny jamy ustnej w utrzymaniu zębów znacznie przewyższają potencjalne niebezpieczeństwo powikłań. Według statystyk osoby używające pasty do zębów, które ją stosują, mają znacznie niższy wskaźnik próchnicy i zdrowsze zęby. Praktycznie niemożliwe jest wystąpienie fluorozy tylko dzięki stosowaniu pasty do zębów z tym składnikiem.

Zasadniczo nie należy przesadzać. Jeśli będziemy postępować zgodnie z instrukcjami podanymi na opakowaniu pasty do zębów z fluorem, nic złego nam się nie stanie. Wręcz przeciwnie, wzmocnimy nasze szkliwo i uzyskamy ochronę przed próchnicą, której potrzebujemy.  

Kamil

Kamil

Świeżo upieczony stomatolog z Opola. Prywatnie fan muzyki elektronicznej i wspinaczek górskich. W wolnym czasie czytam książki, gram na gitarze oraz publikuje wpisy na tym portalu.

Podziel się z nami swoim komentarzem

Dodaj Odpowiedź

Ranking szczoteczek sonicznych
Logo
Enable registration in settings - general