Czym jest fleczer i po co się go zakłada?

Fleczer jest tymczasowym wypełnieniem, które zakłada się do ubytku tkanek zęba w momencie, gdy nie ma możliwości założenia wypełnienia ostatecznego, bądź w przypadku konieczności kontynuowania leczenia kanałowego rozłożonego na kilka wizyt. Porządny fleczer powinien być trwały, łatwousuwalny i nie odrzucać swoim smakiem. Czego jeszcze powinieneś dowiedzieć się o fleczerze przed wizytą u stomatologa?

Czym jest fleczer dentystyczny?

Fleczer dentystyczny to rodzaj wypełnienia, które zakłada się w zębie, gdy dentysta nie może naprawić zęba podczas jednej wizyty. Nie jest ono tak mocne jak wypełnienie stałe, ale spełnia swoje zadanie przez pewien czas.

Fleczer to wypełnienie do ochrony zębów, który po założeniu chroni tkanki zęba przed bodźcami zewnętrznymi, zapobiegając dyskomfortowi związanemu z jedzeniem lub piciem. Fleczer może być stosowany do ochrony otwartego zęba przed dostaniem się do jego wnętrza pokarmu. Można go również zastosować przed leczeniem kanałowym w przypadku zatrucia.

Jednym ze sposobów wykorzystywanych w endodoncji jest zastosowanie specjalnej pasty lub innego preparatu do miazgi zęba, w którym rozwinął się już stan zapalny, tzw. zatrucie zęba. Szkodliwe składniki zawarte w tego typu preparatach powodują obumieranie tkanek miękkich zęba, dzięki czemu późniejsze leczenie endodontyczne staje się mniej bolesne lub wręcz bezbolesne.

Na jak długo zakłada się fleczer (tymczasowe wypełnienie)?

To pytanie jest prawdopodobnie najczęściej zadawane przez pacjentów. Pacjenci chcą wiedzieć, jak długo powinni nosić fleczer i kiedy zostanie on zastąpiony stałym wypełnieniem. Nie ma ustalonych reguł określających, jak długo fleczer powinien pozostawać w jamie ustnej – zależy to po prostu od odstępu czasu między wizytami u dentysty. Dzięki swojej konstrukcji opatrunek tymczasowy chroni ubytek przed bakteriami podczas kolejnych wizyt u dentysty.

Uważa się jednak, że wypełnienie czasowe nie powinno być trzymane w zębie dłużej niż kilka tygodni – ze względu na jego tymczasowy charakter, mimo że powinno być dość mocne. W rezultacie z czasem staje się ono luźne i wypada. Dlatego pamiętajmy o zastosowaniu dalszego leczenia i założenia stałej plomby.

po co zakłada się fleczer

Czy fleczer jest bezpieczny? 

Opatrunki tymczasowe są wykonane z bezpiecznych materiałów, które mogą być stosowane zarówno u małych pacjentów, jak i u kobiet w ciąży. U niektórych osób mogą jednak wystąpić reakcje alergiczne na materiały zawarte w opatrunku. W takiej sytuacji należy usunąć opatrunek i zastąpić go opatrunkiem wykonanym z innego materiału. Obecnie najczęściej stosowane są opatrunki z siarczanu cynku.

Opatrunek tymczasowy nie zmienia smaku spożywanych pokarmów i jest na tyle mocny, że można bez obaw myć zęby i jeść ulubione potrawy. Po upływie wyznaczonego przez dentystę czasu należy go jednak usunąć, a na jego miejsce założyć trwalsze wypełnienie stałe.

Co zrobić, gdy fleczer nam wypadnie?

Lekarz stomatolog zaleca, aby nie jeść i nie pić przez co najmniej godzinę po założeniu wypełnienia stomatologicznego. Wynika to z faktu, że materiał potrzebuje czasu, aby stwardnieć. Po upływie sześćdziesięciu minut nie ma już powodów, aby unikać powrotu do normalnego trybu życia.

Co zrobić, jeśli fleczer wypadnie pomiędzy wizytami u dentysty? Jak wspomniano wcześniej, tego rodzaju opatrunki nie są tak trwałe jak wypełnienia. Wówczas wtedy powinno się niezwłocznie udać się do lekarza stomatologa. Specjalista wymieni fleczer na nowy, co uchroni Cię przed powikłaniami i bólem.

Kamil

Kamil

Świeżo upieczony stomatolog z Opola. Prywatnie fan muzyki elektronicznej i wspinaczek górskich. W wolnym czasie czytam książki, gram na gitarze oraz publikuje wpisy na tym portalu.

Podziel się z nami swoim komentarzem

Dodaj Odpowiedź

Ranking szczoteczek sonicznych
Logo
Enable registration in settings - general